Britský veľvyslanec Andrew Garth navštívil 26.11.2019 počas svojej cesty na východ Slovenska Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho v Humennom. Škola ho zaujala svojou anglickou bilingválou sekciou, ako aj faktom, že už štvrtý rok poskytuje Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu, ktorá sa zrodila práve v Spojenom Kráľovstve v roku 1956. Pán veľvyslanec sa najprv stretol s riaditeľom školy, PaedDr. Emilom Jarošom. Potom krátko pozdravil všetkých pedagógov a zoznámil sa so Žiackou školskou radou. Vrcholom stretnutia bola beseda so študentmi. Pán Garth sa na úvod prihovoril generácii, ktorej patrí svet budúcnosti. Povzbudil ich k štúdiu jazyka a práci na sebazdokonaľovaní. Pozval ich k štúdiu na britských univerzitách. Prezradil aj to, aká bola jeho cesta do diplomatických služieb, ako vyzerá jeho pracovný deň, ale i to, čo sa mu na Slovensku páči. V priateľskej atmosfére zodpovedal aj na otázky týkajúce sa súkromného života. Pri rozlúčke naznačil, že by sa na Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho rád niekedy vrátil a opäť podporil študentov a zamestnancov školy v štúdiu anglického jazyka a v osobnostnom raste s programom Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. FOTO VIDEO1 VIDEO2
Mgr. Ema Jarošová
Britský veľvyslanec na návšteve našej školy 26.11.2019
Olympiáda ľudských práv 25.11.2019
V pondelok 25. novembra 2019, len päť dní po tom, čo sme si pripomenuli 30. výročie podpisu významného dokumentu Organizácie spojených národov na ochranu detí (Dohovor o právach dieťaťa), sa na Gymnáziu sv. Jána Zlatoústeho uskutočnilo školské kolo olympiády ľudských práv, ktorého sa zúčastnilo celkovo deväť žiakov. V prvej časti si žiaci formou testu preverili svoje vedomosti z oblasti ľudských práv, politológie, práva, medzinárodných vzťahov a diplomacie. Druhá časť školského kola pozostávala z diskusie na vopred stanovené témy, týkajúce sa najmä problematiky Brexitu, Európskej únie, migrácie, aktuálnych vojenských konfliktov, prejavov intolerancie, extrémizmu, aktívneho a pasívneho volebného práva a dodržiavania ľudských a občianskych práv. Po dôkladnom zvážení, porota v zložení Mgr. Dana Weisová, PaedDr. Lucia Švecová a Mgr. Matúš Burda rozhodla, že víťazkou školského kola sa stala Anna Mária Mitrová (III.A), ktorá bude naše gymnázium reprezentovať na krajskom kole v Prešove. Zaslúžené druhé miesto získala Vanesa Čopíková (IV.B) a na treťom mieste skončil Samuel Fonfer (IV.A). Všetkým zúčastneným žiakom patrí vďaka za ich účasť a prezentáciu svojich názorov a postojov k aktuálnym politicko-ekonomickým a kultúrno-spoločenským problémom.
Mgr. Matúš Burda
Potravinová zbierka pre Gréckokatolícku charitu
V dňoch 21. - 23.11.2019 prebiehala v priestoroch obchodného reťazca Tesco potravinová zbierka pre Gréckokatolícku charitu. Cieľom zbierky bolo vyzbierať trvanlivé potraviny a hygienické potreby, ktoré sa odovzdajú sociálne slabším rodinám. Sme radi, že naši študenti počas týchto dní ochotne vypomáhali pracovníkom charity a svojou prítomnosťou pomohli k šíreniu tejto peknej myšlienky.
Školské kolo olympiády v ANJ 20.11.2019
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku sa uskutočnilo v stredu 20.11.2019. V kategórii 2A (1. a 2. ročník) súťažilo 11 žiakov, v kategórii 2B (3. a 4. ročník) bol 1 súťažiaci a v kategórii 2C1 (bilingválna sekcia) bolo 10 súťažiacich. Výsledky:
Kategória 2A: 1. miesto: Ivana Engeľová, 2. miesto: Tímea Maguščáková, 3. miesto: Michaela Legezová
Kategória 2B: 1. miesto: Adrián Reviľak
Kategória 2C1: 1. miesto: Valentína Makarová, 2. miesto: Erik Szabó, 3. miesto: Vanesa Čopíková
Víťazi kategórií 2A a 2B postupujú na okresné kolo, víťazka kategórie 2C1 na krajské kolo.
Krajské kolo v stolnom tenise SŠ 20.11.2019
V stredu 20. novembra 2019 sa 4 žiačky Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom Lucia Gajdošová, Natália Roháčová, Diana Basošová a Natália Stanková zúčastnili na krajskom kole v stolnom tenise stredných škôl v Šarišských Michaľanoch. V skupine boli: Humenné (GJZ), Svidník a Prešov. Výsledky: Svidník – Humenné (GJZ) 4:3, Prešov - Humenné (GJZ) 4:1. Naše žiačky statočne bojovali a zaslúžia si pochvalu a uznanie.
Mgr. Peter Kovaľ
Navštívili sme výstavu „Z dejín Rómov na Slovensku“
Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom si 1.-2.ročníky v utorok dňa 19.11.2019 pozreli peknú expozíciu z histórie Cigánov neskôr Rómov v Prešovskom kraji. Najprv si žiaci a pedagógovia vypočuli podrobný národopisný výklad spomínaného spoločenstva. Výstava spojená so „živým“ filmovým dokumentom približuje ich tradície, spôsob obživy napr. ich typické remeslá, konkrétne kováčstvo, metlárstvo, košikárstvo, korytárstvo, ich kultúru - ktorá oplýva originalitou prejavov v ich umení a v hudbe. Spoznali sme aj temné obdobie ich života, kedy pociťovali isté formy ponižovania, keďže museli vykonávať tzv. brannú povinnosť, ktorá sa delila na vojenskú a pracovnú. A keďže Cigáni a Židia nemohli byť vojenskými osobami, zostala už iba tá druhá - pracovná. V Hanušovciach nad Topľou bol v roku 1942 zriadený pracovný tábor, do ktorého boli zaradení aj Cigáni a Židia. Dozvedeli sme sa, že železničnú trať z Prešova do Strážskeho postavili práve oni. Ako si spomína zo svojho detstva pani Weisová, Cigáni chodili s vozom po dedine a vymieňali zajačie vysušené kože za taniere, maľované hrnčeky, ktoré nám v našej domácnosti slúžia ešte aj dnes. Radi si z nich dáme domáce pirohy, či strapačky.
Mgr. Zuzana Kovaľová, Mgr. Dana Weisová
Deň otvorených dverí 19.11.2019
Bránou GJZ prešlo 19.11.2019 o stovku viac ľudí, ako zvyčajne. Počas tohto príjemného dopoludnia sa naši hostia dozvedeli dôležité informácie o štúdiu na našom gymnáziu, a možno sa aj niečo nové naučili. Pre návštevníkov DOD boli pripravené aktivity v anglickom jazyku, chemické pokusy, aj programovanie. Nechýbala ani španielčina a matematika. Držitelia Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu vysvetlili, prečo je fajn zapojiť sa do DofE. Na inom mieste zas študentky predstavili výsledky environmentálneho projektu HEAL (Erasmus+). Živo bolo aj v kaplnke sv. Jána Zlatoústeho, kde sa za prítomných modlili zboristi z GJZ band. Bohatý program ukončilo pohostenie účastníkov a knižná tombola. FOTO
Plavecká štafeta 19.11.2019
Žiaci nášho gymnázia si 19.11.2019 spolu odplávali niekoľko pekných kilometrov, čím sa zapojili do športového podujatia “Plavecká štafeta mesta Humenné”. Z našich študentov vydržal v bazéne najdlhšie Andrej Blicha, ktorý zaplával 600m. Zúčastneným žiakom ďakujeme a veríme, že budú inšpiráciou pre ostatných.
Učitelia GJZ na metodickom dni v Prešove 18.11.2019
V pondelok 18. novembra 2019 zorganizoval Gréckokatolícky arcibiskupský školský úrad v Prešove metodický deň pre všetkých pedagogických zamestnancov škôl v zriaďovateľskej a územnej pôsobnosti Gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu Prešov. Správa z www.grkatpo.sk
Konferencia Nenápadní hrdinovia 15.11.2019
15.11.2019 sa Anežka Fejková a Klára Harajdová umiestnili v ZLATOM PÁSME na študentskej konferencii Nenápadní hrdinovia. Zdokumentovali neľahký život gréckokatolíckeho kňaza o. Michala Ivanka, ktorý bol obeťou komunistického režimu.
Sviatok školy 13.11.2019
Sviatok sv. Jána Zlatoústeho si na našom gymnáziu každý rok pripomíname milou slávnosťou. 13.11.2019 sme sa stretli na spoločnom slávení sv. liturgie, ktorej hlavným slúžiteľom a kazateľom bol o. Vladimír Noga. Vo svojej homílii vyzdvihol moc slova, ktoré vie povzbudiť, ale aj zraniť. Pozvanie prijali aj humenský vikár o. Martin Zlacký a humenský protopresbyter o. Miroslav Iľko. Po myrovaní a uctení relikvií nášho patróna, sme pokračovali krátkym programom, ktorý bol venovaný obetiam komunistického režimu. 30 rokov od nežnej revolúcie sme si v ňom pripomenuli dôležité momenty zo života o. Jozefa Molčányiho, o. Andreja Osvalda a o. Michala Ivanka. Títo traja sa nebáli ostať verní Bohu a Cirkvi v čase prenasledovania, a sú pre nás príkladom odvahy. Piesňami celú oslavu sprevádzal náš zbor - GJZ band.
Mgr. E. Jarošová5
Krajské kolo vo futsale SŠ 12.11.2019
Náš futsalový tím podal na krajskom kole v Prešove vynikajúci výkon. Po ťažkom zápase proti Bardejovu, v ktorom sme remizovali 2:2, nasledoval súper zo Sabinova. V tomto zápase sme zvíťazili 3:2. Posledný súboj, so Stropkovom, sme prehrali tesne - 0:1. V konkurencii víťazov okresov Prešovského kraja nás chlapci svojimi výkonmi nesklamali.
Duchovná obnova 4.11. - 8.11.2019
Prvý novembrový týždeň sa na našej škole niesol v duchu náboženského rastu. Ani tento rok nebol výnimkou pre našich študentov a ich triednych učiteľov, ktorí mali opäť možnosť zúčastniť sa duchovnej obnovy, a tým na malý moment upustiť od uponáhľaných rutín a venovať čas Bohu. Pondelok a utorok bol pre študentov 3.A, 3.B, 4.A a 4.B triedy prichystaný bohatý program, na ktorý sa mohli tešiť aj zvyšné triedy, 1.A, 1.B, 2.A a 2.B, neskôr vo štvrtok a piatok. Kým pre nás, starších, bolo prostredie i atmosféra Gréckokatolíckeho mládežníckeho centra Bárka v Juskovej Voli dobre známe, prváci prežívali pokojnú atmosféru po prvýkrát. Prednášky, liturgie aj vzácne chvíle zamyslenia pre nás prichystali redemptoristi Jozef Kišák CSsR s br. Gorazdom Figurom CSsR, ktorí nám vnukli hodnotné myšlienky o odpúšťaní, priblížení sa k Bohu, ale aj o maske, ktorú v dnešnej dobe mnohí nosia, a tým sa skrývajú pred Bohom. Hlbokomyseľné výzvy, ktoré nám ponúkli redemptoristi, sme si viacerí vzali k srdcu a povzbudení sme prišli domov s ochotou pomáhať, odpúšťať a vážiť si každej chvíle. FOTO
Natália Mattová
Študenti v Múzeu Andyho Warhola 6.11.2019
Deň plný moderného umenia si užili študenti 2.B. Navštívili Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, aby spoznali život a dielo ikony pop-artu, „populárneho“, alebo „masového“ umenia 60. rokov 20. storočia. So svojimi novými poznatkami sa študenti podelia s partnermi z eTwinningového projektu, Art and Culture Around Us.
Mgr. E. Jarošová
Okresné kolo v stolnom tenise SŠ 29.10.2019
Družstvo dievčat GJZ v zložení: Lucia Gajdošová, Diana Basošová, Natália Roháčová a Natália Stanková, vybojovalo PRVÉ miesto na okresnom kole v stolnom tenise stredných škôl.
Záložka do knihy spája školy
Pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2019 sme sa aktívne zapojili do 8. ročníka celoslovenského projektu. Žiaci pracovali so záložkou celý október na hore uvedenú tému. Do projektu bol zapojený 1.-3.ročník. Pekná spolupráca bola s vyučujúcim OBN Mgr. M. Burdom, ktorý navrhol mená osobností, ktoré sa zaslúžili o demokraciu. Napríklad: Milan Rastislav Štefánik, Alexander Dubček, T. G. Masaryk, Milan Kňažko, Ján Pavol II., Michal Kováč, gen. Viest a Golian, Ján Kubiš, Anton Srholec, kardinál Ján Chryzostom Korec atď. Ku každej osobnosti priradil nejaký konkrétny citát o demokracii. Napríklad: Demokracia, to znamená myslieť skôr než jednáš, či tým nepoškodzuješ blížneho, rodinu, národ, spoločnosť. To znamená opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť. (Milan Rastislav Štefánik). Žiaci pracovali rozličnými metódami na hodinách SJL, UKL, TFP. OBN, ale aj doma. Čítali sa texty z kníh spomínaných osobností, získané informácie sa zapisovali aj na tabuľu formou mapy mysle, tí, čo vedeli zachytiť portréty osobností, automaticky ich na ňu načrtávali, alebo ich kreslili priamo aj na svoje záložky. Na prečítané témy sa rozvinuli aj isté svedectvá od ich blízkych či známych. Okolo týchto tém vznikli pekné debaty s úmyslom priblíženia dávnych okolností. V prvom rade sa posilnila čitateľská zručnosť a gramotnosť žiakov. Z najkrajších záložiek sa spravili fotografie. Tie sme poslali partnerskej škole mejlom. K záložkám sme pribalili školský časopis, pero s logom školy v eko-balení GJZ. Našou partnerskou školou bolo Gymnázium, Golianova 68 v Nitre (p. Katarína Mošaťová), s ktorou sme si vymenili zopár pekných a zdvorilých e-mailov.
Mgr. Dana Weisová