• Charakteristika

• Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho v Humennom bolo zriadené Gréckokatolíckym arcibiskupstvom v Prešove v súlade so zákonom SNR č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a po splnení podmienok stanovených vyhláškou MŠMŠSR a MZ SR č. 536/1990 Zb. o zriaďovaní a činnosti cirkevných škôl a na základe zaradenia do siete stredných škôl Ministerstva školstva SR zo dňa 17.3.1998 číslo 810/98-152, podľa Kanona 631, Kanona 632 a Kanona 638 CCEO. Gymnázium bolo zriadené dňom 1. septembra 1998 pod číslom zriaďovacej listiny 1203/98. Škola má štvorročnú a päťročnú formu štúdia.
        Po stránke vzdelávania je gymnázium úplne porovnateľné so štátnymi gymnáziami, kladie však dôraz na duchovnú a mravnú formáciu študentov. Vyučuje sa tu katolícke náboženstvo podľa schválených učebných osnov. Výuka prebieha podľa alternatívneho učebného plánu, pričom žiaci si v 3. až 5. ročníku volia jednotlivé predmety. Popri vyučovaní existuje bohatá ponuka rôznych duchovných, spoločenských, vzdelávacích, kultúrnych a športových aktivít, do ktorých sa študenti zapájajú podľa svojich záujmov.

This Greek Catholic secondary school was established in 1998. It offers not only a high quality education necessary for students´ further studies at university, but also faith, morals and values incorporated in the entire curriculum. It offers both general and English bilingual study programmes. There is a local centre of The Duke of Edinburgh's International Award as well.

Táto gréckokatolícka stredná škola vznikla v roku 1998. Ponúka nielen kvalitné vzdelanie potrebné pre ďalšie štúdium na vysokej škole, ale aj vieru, morálku a hodnoty, ktoré sú súčasťou jej školského vzdelávacieho programu. Ponúka všeobecné štúdium, ako aj anglický bilingválny študijný program. Na škole je tiež lokálne centrum Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.